Чи припустимо злодійство електроенергії на      підприємстві?

 

У цій статті я хочу торкнутися теми, яка була дуже актуальна в 1990-х, але для кого-то вона актуальна і зараз, а саме крадіжку електроенергії.

 

Коли говориш про крадіжки електроенергії, можна припустити, що ця тема турбує тільки енергопродающіе підприємства, наприклад регіональний РЕМ, де є своя служба контролю і перевірки. Ця служба контролює споживачів на предмет порядності, перевіряє лічильники, пломби на лічильниках, а також можливі варіанти розкрадання електроенергії, як у фізичних, так і у юридичних осіб.

 

Для енергопродающей організації життєво важливо утримувати таку службу, а що можна сказати про підприємство, яке використовує електроенергію лише для своїх виробничих потреб. Чи припустимо там злодійство електроенергії? Думаю що так. Чому бензин, який отримує водій для службового автомобіля продати можна, а електроенергію продати не можна? Це товар, і він має цінність, тому прошу не ставитися до цього легковажно.

 

З розвалом Радянського Союзу в енергетиці новоутворених держав стався справжній збій. Багато хто пам'ятає ті часи, коли електроенергію крали нахабним чином, тобто робили накидки на дроти ЛЕП, зупиняли лічильники, робили окремі вводи, минаючи облік і т.д. У зв'язку з цим електроенергії не вистачало, і були часті відключення.

 

Хтось використовував ці віялові відключення для крадіжки алюмінієвих і мідних проводів, проводи знімали прямо з діючих ЛЕП. Від цих відключень страждали всі, і ті, хто крав електроенергію, і ті, хто навіть думати про це боявся. Більшість населення сиділо при свічках і гасницях і лаяло влада і енергетику. В енергетиці була повна плутанина. Обленерго відчували критичні часи. Не знаю, як в той час списувалися втрати, але те, що вони були дуже великі, точно.

 

Начебто часи нахабного розкрадання закінчилися, але люди залишилися такими ж людьми зі своїми спокусами. Те, що погано лежить, буде лежати недовго, і цьому є багато підтверджень. Як тільки керівник перестає здійснювати постійний контроль над діяльністю всього підприємства, у цього підприємства починаються проблеми. Електроенергія, що купується підприємством, є часткою, яка перетворюється в основний продукт цього підприємства, тобто ви купили сировину, електроенергію, праця людей, все це «змішали» і отримали продукт. Чим більше треба затратити таких частинок, тим менше прибуток підприємства, чим більше таких частинок, тим важче їх порахувати. Звичайно, підрахунок частинок - це не робота керівника (його робота контроль).

 

Як крадуть електроенергію в даний час.

 

Зі своєї практики я знаю такий випадок, коли в одному великому санаторії республіканського значення зіткнулися з проблемою перевитрати електроенергії. У цьому санаторії змінилося керівництво, тому до питання економії підійшли більш відповідально. Провели аналіз і з'ясували, що електроенергію крадуть. Почали розслідувати далі, і знайшли де. На території цього санаторію було багато орендарів (кафе, ресторан, сувенірні лавки), навколо санаторію було також багато установ, орієнтованих на відпочиваючих. На балансі санаторію була велика кількість кабельних, повітряних ліній і ТП. Все це електрогосподарство було відомо тільки одній людині - головному енергетику. Лише тільки ця людина добре знав, де і як проходять повітряні і кабельні лінії санаторію, напевно, тому ця людина вирішила, що він має право користуватися своєю перевагою. Його нелегальний бізнес був добре налагоджений і навряд чи міг бути коли-небудь виявлений, так як це влаштовувало всіх. Користувачі нелегальної електроенергії отримували електроенергію за низькими тарифами, а «таємний бізнесмен» на цьому непогано заробляв. Все було б у нього добре, якби не зміна керівництва і посилення контролю. Новий керівник почав контролювати ту область, на яку його попередник не звертав ніякої уваги.

 

Порада. Перевірте ваших орендарів і суміжників (якщо вони є) і визначте, звідки вони беруть електроенергію. Створіть комісію і зробіть це разом з вашими технічно грамотними співробітниками, які вміють читати креслення і технічні документи.

 

Як можна вкрасти електроенергію у себе самого.

 

Все, що говорилося вище, - це не поодинокий випадок і у мене ще кілька подібних прикладів, але хочу розповісти про унікальний випадок: як можна обкрадати самого себе і не знати про це.

 

Один раз в моє підприємство звернувся клієнт, у якого виникли проблеми також по перевитраті електричної енергії. Явну причину перевитрати електроенергії встановити було важко, але після ретельного аналізу була знайдена справжня причина перевитрати електроенергії. Цей перевитрата виникла після того, як на підприємстві був замінений електролічильник. Лічильник пройшов перевірку і відповідав всім вимогам, але свідчення давав неправильні, тобто завищені. Добре, що власник компанії дуже скоро звернув на це увагу, і проблема швидко була вирішена