Освітлення на основі    світлодіодів

 

         Освітлення на основі органічних світлодіодів - це освітлення майбутнього, яке надає велике розмаїття можливостей. Форма, розмір, колір освітлення, дизайн світильника - всі ці параметри можна варіювати і підбирати за смаком.

 

         Теоретична база була створена ще в 1960-і роки, коли вчені довели, що деякі органічні матеріали ефективно випромінюють світло при пропущенні через них електричного струму.

 

          Роботи в цьому інноваційному напрямку привели до появи на початку 2000-х років екранів і світильників на основі OLED-технологій. Використовувані зараз джерела освітлення перетворюють у світ не більше третини електричної енергії, а у органічних світлодіодів цей показник наближається до 100%.

 

           Технологія на базі світлодіодів працює наступним чином. Електроенергія передається через один або кілька неймовірно тонких шарів органічних напівпровідників, які затиснуті між двома електродами: один заряджений позитивно, інший - негативно. Цей «бутерброд» поміщений на підкладку - лист скла або іншого прозорого матеріалу. Коли струм подається на електроди, вони випромінюють позитивно заряджені дірки (квазічастинки, носії позитивного заряду) і негативно заряджені електрони. Все це концентрується в середньому шарі отриманого «бутерброда», в результаті чого створюються, як кажуть фахівці, короткі високоенергетичні збудження. Коли цей шар повертається до спокійного стану, енергія рівномірно проходить через органічну плівку, змушуючи її випромінювати світло. Використання різних матеріалів в органічних плівках дозволяє випромінювати світло різних кольорів.

 

            Як матеріал анода зазвичай використовується оксид індію-олова (ITO), в якості катода - метали, такі як алюміній і кальцій, а в якості світловипромінюючих матеріалів - низькомолекулярні органічні речовини або полімери.

 

             Таким чином, органічні світлодіоди дають можливість створювати надтонкі (товщиною з аркуш паперу), абсолютно плоскі джерела світла. Не пропускає воду і повітря, в ньому можна змінювати яскравість світла, він не випромінює тепло.

 

              Світлодіоди випускають розсіяний неслепящій світло з високим індексом передачі кольору. На відміну від всіх інших ламп, за винятком люмінесцентних, вони світять рівномірно, тобто мають низьку габаритну яскравість.

 

              Технічно досить складно виготовити світильник з дуже великою площею, тому на практиці світяться поверхні викладаються з світлодіодних осередків, подібно мозаїці. За рахунок різної форми осередків можна створювати оригінальні малюнки, декоруючи інтер'єр приміщення.